Nowelizacja prawa spadkowego

Nowelizacja prawa spadkowego

W ostatnim czasie w prawie spadkowym zostały wprowadzone dwie istotne nowelizacje, które znacząco ułatwiają proces przyjęcia spadku nie tylko na terenie Polski, lecz także całej Europy.

Łatwiej o spadek na terenie Europy

Jedna z nowelizacji przyjętych w II połowie 2015 roku wprowadza znaczące ułatwienia, jeśli chodzi o postępowanie spadkowe na terenie innych krajów europejskich.

– Wprowadzona została instytucja europejskiego poświadczenia spadkowego, która umożliwia uzyskanie zaświadczenia wystarczającego dla spadkobiercy, aby wylegitymować swoje uprawnienia spadkowe na terenie całej Europy bez konieczności pozyskiwania zaświadczeń do przedłożenia w poszczególnych krajach – mówi Bartosz Murak z Kancelarii Prawnej RAVEN, z Grupy Kapitałowej KRUK .

Zmiany w prawie polskim

Druga z wprowadzonych nowelizacji dotyczy przede wszystkim prawa polskiego – zmiana w prawie reguluje sytuację, w której spadkobiorca w ciągu 6 miesięcy od zawiadomienia o śmierci spadkodawcy nie złożył oświadczenia u notariusza o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. W takim przypadku przyjmuje się, iż spadkobiorca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowelizacja prawna zmieniła także procedurę wykonywania spisu inwentarza – dotychczas wykonywany był on jedynie przez komornika, co było procesem kosztownym i czasochłonnym. Wprowadzone zmiany umożliwiają jednak dokonanie takiego wykazu samodzielnie przez spadkobiorcę.

details

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *